Izmenjava s Portugalsko

Letošnje šolsko leto se je za nekatere predstavnike četrtih letnikov sežanske srednje šole smeri ekonomski ter aranžerski tehnik začelo zelo pestro. Pod vodstvom koordinatorke projekta, prof. Maje Prešeren, smo se od 18.– 31. 10. 2015 odpravili na Erasmus+ izmenjavo na Portugalsko s projektom EUskills.com oziroma spretnosti in kompetence za evropski trg dela.

23. 7. 2015 je bil na spletni strani šole objavljen razpis za udeležence mobilnosti Erasmus+. Razpisanih je bilo 8 prostih mest za dijake četrtega letnika ekonomskega tehnika, ter 8 mest za dijake aranžerskega tehnika. Kandidati smo prijave s potrebnimi prilogami poslali na naslov šole. Komisija jih je pregledala, točkovala in nam sporočila rezultate izbora.

Pred odhodom na izmenjavo nas je seveda čakalo še nekaj dela. Koordinatorka nam je podrobneje predstavila projekt ter delo, katerega smo tam opravljali. Ekipa se je sestala na nekaj kratkih sestankih ter skupaj pripravljala šolo na motivacijskem vikendu. Pred odhodom smo odšli tudi na Sežanski TIC in jih seznanili z našim projektom.

Predstavniki aranžerskega tehnika so imeli na izmenjavi delo, razdeljeno po skupinicah. Predstavitveni video gostiteljske šole je delo Kim Furlan, Tine Gliha in Tima Kusla. Za brošure z informacijami šole sta poskrbeli Nika B. Jakac in Andreja Grbec. Ideje za majice, kape in torbe z logotipom šole so pripravile Ana Fink, Tina Barile ter Sara Bogičevič. Za delo v podjetju pa sta se odločili Ines Pahor in Rebeka Rehar. Skupino dijakov ekonomskega tehnika, ki smo imeli nalogo poiskati ideje za digitalizacijo turističnih centrov na območju Krasa, smo sestavljali Ana Premrl, Karin Šturm, Anja Krstić, Denis Kresevič, Grega Stevanovski in Žan Strnad. Obiskali smo nekatere njihove turistično-informacijske centre po različnih krajih (Barcelos, Esposende, Ponte de Lima, Braga, Guimaraes, Porto, Lisbona) ter se seznanili z njihovim načinom promocije.

V nedeljo, 18. 10. 2015, smo se s kombijem izpred srednje šole odpeljali na letališče v Bergamo, od koder smo ob 10’30 odleteli proti Portu. Na letališču sta nas pričakala predstavnika Mobility Friends in nas s postankom pri oceanu odpeljala do našega hotela. Naslednje jutro smo imeli obisk gostiteljske šole in predstavitev njihovih pričakovanj za delo naših aranžerjev. Naš prvi izlet je bil v torek do mesta Esposende, dan pa smo kasneje zaključili s Slovenskim večerom v hotelu. Sreda se je začela delavno, in sicer z predstavitvijo briefov idej pri ravnatelju šole, kateri je podal svoje mnenje.

Odšli smo tudi v Ponte de Lima na sprejem k Slovenskemu Konzulu, ki nam je predstavil svoje delo in položaj ter nas kasneje povabil na ogled svoje hiše ter posesti okrog nje. V smehu nam je skozi okno pokazal hribe, za katere pravi, da so njegov Portugalski Triglav. Zvečer se nismo več vrnili v hotel, ampak so nas odpeljali v našo novo hišo, kjer smo ostali do konca bivanja.

V petek, 23. 10. 2015, nas je avtobus čakal pred vrati že ob 5. zjutraj. Odpeljali smo se na izlet v Lizbono. Začeli smo z ogledom glavnega mestnega trga in starih ulic, ki so nas pripeljale do muzeja mode in oblikovanja. Skupaj smo se odpravili do razgledne točke, Hard Rock Caffe-ja in kasneje spet na avtobus. Po kosilu smo odšli na Padrao des descobrimientos, s čimer smo tudi zaključili naš izlet.

Naslednji dan je bil čas za nove dogodivščine in sicer v Portu, kjer smo si ogledali vinsko klet vina Offley in se odpeljali z ladjico na ogled mesta iz druge perspektive. Na ulicah smo srečali študente sredi brucovanja. Odšli smo do mestne katedrale, od koder so najbolj pogumni stopili še na most in posneli fotografije mesta iz ptičje perspektive.

Naslednji dnevi so bili nekoliko bolj delavni. Do konca smo se posvetili idejam in zaključevali projekte. Večere smo si popestrili ob zvokih kitare in harmonike, ter skupaj kakšno zapeli.

Pripravili so nam zabavni večer s podelitvijo certifikatov in daril v spomin na Mobility friends-e. Naše darilo njim je bila portugalska pesem ”Os Maridos das Outras”, ki smo se jo naučili sami v zahvalo za 10-urni tečaj portugalščine.

Zadnji dan (petek, 30. 10. 2015) smo odšli na IPC-o in nato na predstavitev končnih izdelkov naročnikom, kateri so bili nad deli navdušeni. Dan smo izkoristili za zadnje nakupe spominkov ter druženje celotne ekipe. Podarili smo še izvirna darilca organizatorjem in vsem, ki so pri izvedbi sodelovali. Pridružil se nam je bobnar Filipe Miranda in skupaj z nami užival v večeru.

Čeprav se je bilo od Portugalske težko posloviti, smo s seboj prinesli veliko motivacije za nadaljnje delo, izkušenj, spominov in veliko novega znanja. Iskreno se zahvaljujem koordinatorki projekta, prof. Maji Prešeren, ter ji želim še veliko uspešno izpeljanih projektov.

Ana Premrl